در این مقاله، به موارد کاربردی برای قهرمانی می‌پردازیم که در طی ۸ سال تجربه در داوری، مربی‌گری و شرکت در این مسابقات آموخته‌ام. رسیدن به قهرمانی اصلا کار ساده‌ای نیست اما باور دارم با برنامه‌ریزی، بالا بردن مهارت‌ها و رویکرد درست، برای هر باریستایی قابل دسترس است.

در ادامه‌ی مطلب، به مسائلی می‌پردازیم که به پیشرفت شما در مهارت‌های باریستایی ( چه در مسابقات و چه در کار روزانه‌ی کافه)، کمک‌ بزرگی می‌کند.

نظم

تمرین برای مسابقات ساده نیست. خیلی زود ممکن است از کنسل‌کردن برنامه‌های مفرح با دوستان و خانواده، برای دستیابی به بهترین طعم اسپرسو خسته‌شوید اما اگر می‌خواهید موفق‌شوید، باید نظم لازم برای انجام این‌کار را یاد‌بگیرید.

بهتر است روزانه، همه‌ی بخش‌های ارائه‌ی خود را تمرین کنید تا بتوانید بدون‌فکر اجرایشان کنید. علاوه بر ارائه‌ی کلی، زمان‌بندی و متن اجرا را هم بارها تمرین‌کنید. مهم نیست چقدر روز طولانی و خسته‌کننده‌ای داشته‌اید، تمرین روزانه‌ی همه‌ی موارد مهم در مسابقه، ضروری است.

تمرین زیاد، مهارت و تسلط شما را بالا‌برده و کمک بزرگی به حفظ ثبات و دقت در کار می‌کند. نظم و انضباط شما باعث‌می‌شود به عنوان یک باریستا پیشرفت کرده و آماده‌ی رقابت با بهترین‌های این عرصه شوید.

ثبات

همانطور که یکنواختی در قهوه اهمیت بالایی دارد، رعایت ثبات در تمرین‌ها هم برای باریستا بسیار مهم است.

ثبات با نظم رابطه‌ی مستقیم دارد و هر دو باعث درونی‌شدن مهارت‌می‌شوند. با ثبات و نظم در تمرین‌ها می‌توانید مطمئن‌باشید که در هربار دم‌آوری، همانطور که مدنظرتان است، عمل می‌کنید.

از طرفی دیگر، دقت و ریزبینی را دست کم نگیرید. هرگز به ” بد نیست” یا ” به‌قدر کافی خوب است” قانع نشوید و از خود انتقاد کنید. جزئیات را مدنظر بگیرید و سعی‌کنید آن‌ها را هربار به همان شکل تکرار کنید و چیزی را از قلم نیاندازید.

باید توجه داشته‌باشید که ارائه‌ی خشک و خسته‌کننده امتیازی ندارد. به اشتیاق خود اجازه‌ی بروزدهید و استعدادتان را نشان‌دهید اما مراقب باشید که همه‌ی این‌ها در کنار ثبات و نظم معنا‌ پیدا‌می‌کند.

با اطمینان از توانایی تکرار عینی دم‌آوری، خیالتان راحت است که در هر دم‌آوری، بهترین نتیجه را خواهیدداشت و حاصل زحماتتان را در مسابقه می‌بینید.

علاقه و اشتیاق

اگر قهوه‌ی خوب را با علاقه ترکیب کنید، یک نوشیدنی ایده‌آل خواهیدداشت. اشتیاق به قهوه، باعث دستیابی به رویاهایتان شده و باعث می‌شود در زودترین ساعات روز هم به فکر رشد مهارت‌هایتان باشید و نا امید نشوید.

اما علاقه و اشتیاق را چگونه حفظ کنیم؟ اشتیاق یک دفعه به وجود نمی‌آید. برای حفظ علاقه‌ی خود به قهوه، به‌طور معمول در رویداد‌های مرتبط با قهوه، لاته‌آرت، آنالیزحسی و… شرکت‌کنید. باریستاهای حرفه‌ای را در شبکه‌های اجتماعی دنبال‌کنید و با علاقه‌مندان این عرصه در ارتباط باشید. سعی‌کنید اطلاعاتتان را در بخش‌های مختلف صنعت قهوه بالا ببرید و دلایل علاقه‌ی خود به قهوه را بررسی کنید و مطمئن باشید با انجام این کارها اشتیاقتان چند برابر خواهدشد.

مسابقات باریستایی

اعتماد به نفس

به خود و کاری که انجام می‌دهید، ایمان داشته‌باشید. رقابت کار ساده‌ای نیست و ممکن است از پیشرفت خود نا‌امید شوید. در چنین مواقعی، اعتماد به خود و توانایی‌هایتان بسیار مهم می‌شود.
اگر تسلیم نشوید به نتیجه‌ی شگفت‌انگیزی دست ‌پیدا‌خواهید‌کرد. هنگامی که اعتماد به نفستان پایین می‌آید، کمی از مشکل فاصله بگیرید، به مسائل دیگر بپردازید و به خود یادآوری کنید که چقدر در موارد مختلف پیشرفت‌کرده‌اید. هرچه تمرینتان بیشتر باشد، اعتماد به نفستان هم بالاتر می‌رود.
همچنین، بهتر است با کسانی وقت بگذرانید که بیشتر از شما راجع به قهوه می‌دانند و انتقادهای سازنده‌ای دارند. حمایت و بازخوردهای این افراد می‌تواند باعث پیشرفت چشمگیری در شما بشود.

احترام

قهوه، تنها یک نوشیدنی فوق‌العاده با طعم‌های پیچیده نیست. زحمتی که برای کاشت و برداشت در این صنعت می‌شود، برای خیلی از ما که تنها مصرف‌کننده هستیم، غیرقابل درک است. عده‌ی زیادی، بخصوص برشته‌کاران، سال‌های زیادی را وقف یادگیری در این زمینه می‌کنند.
این صنعت، جنبه‌های بسیار گوناگونی دارد که اکثر مصرف‌کنندگان از آن بی‌خبرند اما با تحقیق و کسب اطلاعات در این زمینه، احترام ما به این عرصه و خود نوشیدنی افزایش‌یافته و با انرژی و علاقه‌ی بیشتری به دم‌آوری بی‌نقص هر نوع قهوه‌ای می‌پردازیم.

برای آمادگی در مسابقات، نیاز به  ویژگی‌های رفتاری و مهارت‌های مهمی دارید اما موارد گفته‌شده، جزو مهم‌ترین ویژگی‌های فرد برای شرکت در هر رقابتی است. قبل از تصمیم برای شرکت در مسابقه، به مناطق کشت گوناگون سفر کنید، با نسبت‌های دم‌آوری مختلف دست‌و‌پنجه نرم کنید، و سعی کنید پنج ویژگی بالا را تمرین کنید. همه‌ی این موارد، دید شما به مسیر موردنظر را وسیع کرده و در نهایت موجب تحقق رویای قهرمانی می‌شوند.